Planujesz ślub?

Planujesz ślub?

Zapewne każdemu z Was zdarzyło się odłożyć coś na ostatnią chwilę. W przypadku ślubu lepiej jednak zaplanować istotne elementy wcześniej. Można na tym tylko skorzystać. Podzielę się z Wami paroma radami, zarówno od osoby, która planowała już swój ślub jak i człowieka, który z racji zawodu dość często bywa na takich uroczystościach:) Doczytaj do końca a mam dla Ciebie niespodziankę.

 

1. Lokal ślubny i wyznaczenie terminu ceremonii.

To nie żadne odkrycie, że od tego powinniście zacząć. Wiele osób zaczyna od wyznaczenia terminu u księdza lub w USC, jednak takich ceremonii w ciągu dnia może być klika, a wesele w lokalu zazwyczaj jedno. Może warto najpierw rozejrzeć się za odpowiednim lokalem i zarezerwować go wcześniej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim musicie odpowiedzieć sobie pytania:

- Ile osób chcecie zaprosić?

- Ile będzie dzieci? (Warto, aby lokal miał jakieś fajne miejsc do zabaw i nie znajdował się blisko ruchliwej drogi)

- Czy zależy Wam na dobry jedzeniu czy może bardziej na pięknym wystroju?

- Czy jakość obsługi ma dla Was znaczenie?

Wstępną ofertę można w większości przypadków znaleźć na stronie lokalu. Jednak najlepiej wszystkie szczegóły omówić z menadżerem lub właścicielem osobiście, przy okazji oglądając miejsce na żywo. Często lokal wygląda lepiej w rzeczywistości jak na zdjęciach (nie wszystkie lokale korzystali z usług sprawdzonych fotografów:) ).

Zwróćcie uwagę na to, jak odnosi się do Was osoba przedstawiająca ofertę oraz na ogólną atmosferę w lokalu. Złe zarządzanie buduje niezdrowy klimat, rodzi wiele problemów. Wystarczy obejrzeć Kuchenne Rewolucje:) Nie chcecie tego w Wasz wyjątkowy dzień. W dzisiejszych czasach jakość usług powinna być na najwyższym poziomie.

 

2. Zespół weselny / Dj (Wodzirej)

Zarówno jedni jak i drudzy potrafią rozkręcić dobrą imprezę. Ja lubię muzykę na żywo, więc wybrałem zespół. Dema na stronie zazwyczaj ładnie brzmią, ale filmiki z zabawy lepiej oddają to z kim mamy do czynienia. W znalezieniu odpowiedniej oprawy muzycznej mogą pomóc znajomi, menadżer lokalu weselnego jak i Twój fotograf:)

Tu też ważny jest kontakt, proponuję dzwonić, rozmawiać, spotykać się. Nastawienie i charyzma zespołu lub wodzireja przełożą się na udaną zabawę. Przeczytajcie opinię i zawsze spisujcie umowę. Ostatnio mój klient dzwonił do mnie, bo jego zespół właśnie się rozmyślił…

 

3. Kamerzysta i fotograf.

Ostatnio wiele osób rezygnuję z kamerzysty i wybiera tylko usługi fotografa. Osobiście nie odradzam nikomu możliwości uwiecznienia ruchomego obrazu. W ostatnich czasach jakość video oraz montażu znacznie wzrosła. Nie są to już smutne miny w kościele, wygłupy wujka i 3 godzinny materiał do obejrzenia tylko raz w życiu (bo więcej człowiek nie daje rady). Teraźniejszość to dynamiczne ujęcia, wymienna optyka pozwalająca uzyskać ciekawe perspektywy, hollywoodzki montaż, full hd, 4k, quadrocoptery i inne transformersy:) (z tymi latającymi jednak bym uważał, niedoświadczony pilot może narobić wiele szkód). Na swoich stronach kamerzyści mają sporo materiału, poproście jednak o pokazanie całości, któregoś z ostatnich ślubów.

„Fotografów teraz jak mrówków…” Powiedział kiedyś kolega po fachu. Ale czy wszyscy są odpowiedni?

Nie zamierzam piętnować osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią ślubną. Każdy kiedyś zaczynał. Jednak chciałem potępić brak profesjonalizmu i wyobraźni. Jest parę sposobów, aby zacząć robić zdjęcia ślubne, ale nigdy kosztem pary młodej.

Nie wyobrażałem sobie, abym mógł pójść fotografować ślub bez znajomości swojego sprzętu czy tak fundamentalnych rzeczy jak ekspozycja i kompozycja. Trzeba znać elementy ceremonii, wiedzieć gdzie stanąć, kiedy można robić zdjęcia, a kiedy nie. Koniecznie trzeba zabezpieczyć się na wypadek awarii sprzętu, tu nie mam miejsca na pomyłki. Uważam, że na obecnym rynku nie wszyscy są gotowi, aby fotografować śluby.

Portfolio fotografa to zazwyczaj wybór pojedynczych, najlepszych zdjęć z dotychczasowej kariery. Czy zatem takich zdjęć ma oczekiwać para młoda? W moim portfolio znajdziecie większą ilość zdjęć z wybranej ceremonii i sesji ślubnej. Wszystko po to, aby dać Wam lepszy obraz tego, czego możecie się spodziewać. Nie wstydzę się swoich zdjęć, do wszystkich przykładam się w równym stopniu. Nie przesadzam z obróbką, nie rozjaśniam nienaturalnie twarzy (tworząc poświatę jak u świętych:)), nie podkręcam nasycenia kolorów, tworząc radioaktywną trawę. Bardziej chcę zwrócić uwagę na Was.

Fotograf i kamerzysta często są z Wami od przygotowań do końca dnia. Jeśli decydujecie się na obu warto, aby sobie nie przeszkadzali, a uzupełniali się. Najlepszym wyborem jest para, która już wcześniej ze sobą współpracowała.

 

Podsumowując, korzyści dla planujących zawczasu są wymierne. Nie zawsze musimy być skazani na taki, a nie inny lokal tylko ze względu na to, że ustaliliśmy już termin z księdzem. Dobre zespoły i DJ też są rezerwowane wcześniej, lepiej zainteresować się nimi zanim będą zajęci. Co z kamerzystą i fotografem? Rezerwując wcześniej możemy nie tylko „zaklepać” swoich ulubionych, ale trafić również na lepszą ofertę cenową. Większość fotografów z roku na rok podnosi swoje ceny.  Miałem pary, które zarezerwowały termin zanim stworzyłem ofertę na nowy rok i dzięki temu korzystały ze starych cen. Was zachęcam do tego samego:)

 

Oprócz tego, aby jeszcze bardziej Was zmotywować przygotowałem dwie promocje:

Obniżka ceny pakietu drugiego (najczęściej wybieranego przez pary) oraz świetne narzędzie dla narzeczonych Nasz Album Ślubny. Dzięki niemu nie tylko zaplanujecie wszystkie szczegóły Waszego ślubu, ale również  dzięki mapce nie pozwolicie zgubić się swoim gościom. Chcecie umieścić filmik dla gości lub zdjęcia z sesji narzeczeńskiej? Też jest taka możliwość. We wszystkim pomogę:)

Owocnego planowania!

 

 

W kategorii: Porady , Promocje

Zaloguj się aby komentować.